نوشتن رزومه مدیریتی

رزومه مدیریتی

رزومه مدیریتی نوع خاصی از رزومه نویسی میباشد که بیشتر روی سوابق کاری، پست های شغلی، سمت ها و مهارتهای نرم تمرکز دارد.

کاربرد رزومه مدیریتی چیست؟ مناسب افرادی میباشد که قصد تصدی مدیریت کسب و کار و یا ارگان دولتی را داشته باشند. همچنین صاحبان مشاغل و کسبوکارهایی که در پی موقعیتی مثل شرکت در مناقصات پروژه های پیمانکاری، همکاری با دیگر شرکتها، مذاکره با سرمایه گذاران و… هستند به رزومه تخصصی مدیریتی نیاز دارند.

رزومه شما باید چه ویژگی ای داشته باشد؟ قبل از ارسال رزومه باید مطمئن باشید که رزومه شما یک سر و گردن بهتر از رزومه رقبایتان است؛ رزومه شما باید حاوی اطلاعات مفید باشد تا طرف مقابل ( اسپانسر احتمالی، شریک آینده، مدیر سرمایه گذاری و… ) را بدون اینکه با اطلاعات نامربوط عصبی کند، هیجان زده نیز بکند.

 این مقاله یکی از مقالات تخصصی آموزش رزومه نویسی میباشد. ما در این مقاله نحوه نوشتن یک رزومه مدیریتی را آموزش خواهیم داد تا فرا بگیرید چگونه میتوانید رزومه ای را به سندی تایید شده در مصاحبه های استخدامی و مذاکرات بیزینسی تبدیل کنید. اگر عجله دارید میتوانید روی هرکدام از سرفصلهای زیر کلیک کنید تا مستقیم به مبحث مربوطه هدایت شوید.

بخش های مختلف رزومه مدیریتی

در این بخش قصد داریم به مهمترین و حیاتی ترین نکات نگارش رزومه مدیریتی بپردازیم. نکاتی که در این بخش آورده شده است، توسط متخصصان رزومه نویس مرکز رزومه نگاری ResumePro (رزومه پرو) تایید شده است.

رزومه نویسان باتجربه ما همیشه توصیه میکنند برای اینکه بیشترین تاثیر را بر شخص استخدام کننده بگذارید، باید بر روی توانایی های خاص شغلی و مهارتهای نرم خود تاکید کنید تا به کاندید اصلی تصدی مدیریت تبدیل شوید. قالب ها و اولویت های رزومه در گذر زمان تغییر می کنند اما بعضی از ویژگیها و مهارتها در شغلهای مدیریتی همواره ارزش خود را حفظ می کنند. ویژگی هایی مانند: توجه به جزئی نگری، مهارتهای برقراری ارتباط، حفظ تعادل در شرایط پر تنش و توانایی کار گروهی. همچنین خیلی مهم است که شخص از نیازها و شرایط کلی آن شرکت آگاه باشد.

اطلاعات تماس :

1- نام
2- آدرس
3- شماره تلفن
4- ایمیل
5 – آدرس صفحات شبکه های اجتماعی

خلاصه مشخصات (resume summary)

یک خلاصه مفید و تاثیرگذار، نقش مهمی را در رزومه بین المللی شما ایفا می کند پس باید آن را در ابتدای رزومه خود بیاورید. استفاده از خلاصه و معارفه، روشی عالی و مقرون به صرفه است تا بر روی تواناییهای خود تمرکز کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این شغل، انتخابی ایده‎آل هستید.

این بخش را به عنوان معرفی و مقدمه رزومه خود در نظر بگیرید. و با استفاده از 1 تا 3 جمله، تصویری اجمالی از سوابق گذشته خود، مدت زمان تجربه ی صنعتی، و بخش های مورد علاقه شغلی به آنها بدهید. باید جزئیات را به طور معین بنویسید و مشخص کنید که برای چه شغلی درخواست میدهید.

مدارک و گواهینامه های خود را بولد کنید. معمولا مشاغل حوزه مدیریت، به مدارک و رتبه های خاص نیاز دارند پس حتما بر تحصیلات و سرتیفیکیت های خود تاکید کنید. بخشی را با عنوان “بخش تحصیلات”ایجاد کنید و آن را در قسمت بالای رزومه قرار دهید؛ مخصوصا اگر تازه فارغ التحصیل شده اید.

جزئیاتی دقیق از گواهی نامه هایی که کسب کرده و پیش نیازهایی که با موسسه مورد نظر تکمیل کرده اید را به همراه نام و تاریخ بنویسید. فراموش نکنید که پیش نیازهایی که در حال حاضر در حال گذراندن آن هستید را هم بنویسید. هر پیشرفت حرفه ایی که به رشد شما در زمینه مدیریت کمک کرده است را فهرست کنید. مثل آموزش های رهبری، ورکشاپ های توسعه ی کار و کورس های مدیریت کسب و کار.

تجربیات مرتبط با شغل درخواستی‎ تان را حتما قید کنید. باید بر تجارب مرتبط با شغل مورد نظر تاکید کنید و بر روی مهمترین و درخشان ترین تواناییها و دستاوردهای خود تمرکز کنید و آنها را در حدود 6 تا 8 عدد بولت پوینت (آیتم بندی با دایره‎ سیاه) شرح دهید. اگر مدام کارتان را تغییر داده اید و یا تجربه کاری مختصری دارید، به تجربه های کارآموزی، فعالیت های داوطلبانه و تجارب دیگری که مرتبط با کار درخواستی است اشاره کنید.

سوابق استخدام و کارآفرینی خود را به وضوح بیان کنید. جزئیات تجارب خود در 10 سال گذشته تا موقعیت حال حاضر خود را بنویسید. با استفاده از جملات کوتاه و بولت پوینت ها (دایره های سیاه) مهمترین وظایف مدیریتی و نظارتی خود را با هر مسئولیتی که داشته اید فهرست کنید.

بر موفقیت های خود تاکید کنید. علاوه بر بیان مسئولیتها و وظایفتان در هر شغل، باید دستاوردها و موفقیت های خاص خود را نیز اضافه کنید مثلا می توانید از پروژه ای که آن را رهبری کرده اید نام ببرید یا به ایده ای که باعث بهره وری بیشتر شده است اشاره کنید. در وقت مناسب، میزان دقیق بازگشت سرمایه و سودآوری ای که برای شرکت داشته اید و همچنین درصد تغییراتی که ایجاد کرده اید را به منظور نشان دادن موفقیت های خود درج کنید.

رزومه خود را با نیازهای شرکت و سمت شغلی آن شرکت تطابق دهید. اشتباهی که بسیاری از افراد مرتکب میشوند این است که یک رزومه را برای تمام شرکتها ارسال میکنند بدون آنکه به شخصی سازی و یا سفارشی سازی آن فکر کرده باشند. همچنین لازم است تاکید کنیم که از کلیدواژه هایی استراتژیکی که در آگهی استخدامی بکار رفته است، حتما در ساخت رزومه انگلیسی خود لحاظ کنید زیرا اینها عبارات مهمی هستند که مورد توجه سیستم های خودکار شناسایی متقاضی (رجوع کنید به مقاله ATS چیست) قرار می گیرند که امروزه بسیاری از استخدام کنندگان ( معمولا کمپانی های خارجی) از آن استفاده میکنند تا از بین درخواست هایی که دریافت می کنند بهترین فرد مورد نظر را گزینش کنند. میتوانید این کلیدواژه ها را در قسمت خلاصه و معارفه خود یا در بخش دستاوردها بیاورید. همچنین دقت داشته باشید اگر شغل مربوطه به مهارتهای خاصی نیاز دارد سعی کنید بر روی این مهارتها بیشتر تاکید کنید.

از کلیشه ها دوری کنید. استخدام کنندگان مجبورند صدها رزومه را بررسی کنند بنابراین از عباراتی که بیش از حد استفاده میشوند و معنایی کلی دارند دوری کنید. عباراتی مثل “سخت کوش” یا ” بهترین و بالاترین” کلماتی پیش‎پا افتاده هستند و درواقع نمایانگر توانایی های شما نیستند. از کلیدواژه ها، دستاوردهای خاص و معارفه ای قدرتمند استفاده کنید تا خود را از دیگران بهتر جلوه دهید. به جای اینکه از عباراتی دم دستی و کلی استفاده کنید، تمرکز خود را بر مهارتهای خاص مربوط به شغل معطوف کنید.

نمونه ها را بررسی کنید. قبل از اینکه شروع به نوشتن رزومه حرفه ای خود کنید، به رزومه های دیگری که در گذشته برای شغل مورد نظر شما نوشته شده اند نیز نگاهی بیاندازید. فقط باید آن نمونه ها را مطابق تجارب و مهارتهای خود شخصی سازی کنید و برای هر شغلی که درخواست میدهید رزومه خاصی تهیه کنید. به زودی نمونه رزومه های مدیریتی حرفه ای که توسط رزومه نویسان متخصص مرکز رزومه نگاری ResumePro «رزومه پرو» نگارش شده است را در این قسمت برای شما عزیزان آماده میکنیم.

در رزومه مدیریت کسب و کارهای کوچک، بر چه چیزی بیشتر تاکید کنیم؟

صرفنظر از تجربه های مدیریتی خود، چند نکته ی حیاتی وجود دارد که کمپانی ها، اسپانسرها و تامین کننده های خدمات مالی نیاز دارند در مورد شما بدانند، تا اطمینان حاصل کنند که شما فرد مناسبی برای سرمایه گذاری آنها هستید.

صاحبان بیزنس های کوچک مسئولیت های عملیاتی و استراتژیکی دارند مانند: ایجاد برنامه های کاری، سامان دادن امور مالی، استخدام کارکنان، بازبینی فروش، توسعه استراتژی های بازاریابی، نظارت بر فعالیت های روزانه و شناسایی فرصت های شغلی.

اولین مورد، نشان دادن قلمرو کاری شماست. اینکه در حوزه محصول کار می کنید یا در حوزه صنعت. میلیون ها کسب و کار با هر محصول و راه حلی که فکرش را بکنید وجود دارند. بهتر این است که شما در باره ی نوع محصول و خدماتی که ارائه داده اید دقیق باشید. به خصوص جنبه فنی (دانش صنعت)، جنبه امور مالی (بودجه، نقدینگی)، جنبه عملیاتی (فروش ها، محاسبه ها، خریداری)، همین طور جنبه ی نظارت بر منابع انسانی (نظارت). درحالی که این شغل بیشتر نیاز به کنترل و نظارت شما دارد و همچنین محول کردن مسئولیت ها به کارگران، اما مدیران کسب و کارهای کوچک، دقیقا به اندازه ی کارگران و اعضای خود کار میکنند.

با اینکه نظارت مهمترین کار است، اما مدیران بیزنس های کوچک باید در زمان بحران، دست به کار شوند و فعالیت هایی را خودشان انجام دهند. کارهایی مثل معامله با مشتریان، جواب دادن تلفن ها، انجام تشریفات اداری، آموزش کارکنان تازه وارد، تمیز کردن دفتر و تعویض شیفت با کارمندان (زمانی که مریض هستند) یا انتخاب محصولات و سفارش به تامین کنندگان.

مورد بعدی مشخص کردن اهداف، مقاصد و اندازه ی تولید است که کارکنان تحت نظارت شما باید آنها را اجرا کنند. در این بخش باید تمام جزئیات عددی و تاریخی را دقیق مشخص کنید. برای مثال، به عنوان صاحب کار می توانید ذکر کنید که 1 میلیون حجم معاملات انجام شده در ربع دوم سال است با سود 30000 دلاری در هر معامله. این نشان می دهد که شما می توانید آمار فروش را تحلیل کنید، به منظور تعیین فروش احتمالی و وضع قوانین امور مالی و پی بردن به اولویت های مشتریان.

در وهله بعد کارکنان، اسپانسرها، تامین کنندگان مالی، و شرکای کاری آینده ی شما می خواهند بدانند میزان بودجه ای که شما مدیریتش کرده اید چقدر است. یکی از وظایف اصلی صاحبان کسب و کارهای کوچک، تخصیص منابع (مالی یا انسانی) برای برگزاری پروژهایی مثل کمپین های بازاریابی و یا تبلیغ محصولات است. در سازمان های بزرگتر، این کارها معمولا توسط بازاریاب و تیم تبلیغات انجام می شود، اما مدیران کسب و کارهای کوچک مسئول انجام این وظایف هستنند.

تفاوت بزرگی است بین پروژه های چندصد میلیونی و چندصد هزار تومانی. این اطلاعات باید در توضیحات کوتاه شما بیاید، درست مانند توضیحات درباره ی موقعیت شغلی. همچنین شاید لازم باشد که از ابزارهای مدیریت پروژه بین المللی که با آنها آشنایی دارید، نامی به میان آورید.

این نکات را فراموش نکنید

حتما جزئیات زیر را قید کنید

1- درج معدل؛ اگر دوره لیسانس یا دوره های مربوطه را تکمیل کرده اید
2- شمار کارکنانی که بر آنها نظارت داشتید و همچنین تعداد مدیران همکار، با هر مسئولیتی.
3- درج نام ابزارهای مدیریتی مشهور بین المللی که با آن آشنایی دارید مثل: WorkEtc, Zoho, Adios, 1CRM, Booker
4- درج پروژه های مدیریت مالی که در آن موفق بوده اید، به این علت که مدیریت مالی یکی از اصول پایه تجارت کسب  کارها است.
5- درج نام ابزارهای مشهور بین المللی مدیریت منابع انسانی که با آنها آشنایی دارید مثل (Zenefits, ZenPayroll, SpiderGroups, i-Sight, OpenElevator)
6- درج نام پلتفرم های مشهور بین المللی حوزه مدیریت فروش و پلتفرم های CRM مدیریت ارتباط با مشتری که با آنها آشنایی دارید را نام ببرید مثل: Sage SAP, Oracle, and Vanguard, Lotus Notes
7- درج نام ابزارهای ارتباطی و همکاری گروهی آنلاین که با آنها آشنایی دارید برای مثال سیستم های برپایه فضای ابری مثل Slack, Trello, Asana و…

نامه مکمل کاور لتر (COVER LETTER)

مدیران استخدام، بانکها و اسپانسرها باید صدها متقاضی را بررسی کنند و فرصت کمی دارند تا تمام جزئیات آنان را مطالعه کنند. لذا نامه مکمل شما باید مختصر و دقیق باشد. اول اطلاعاتی که بیشترین ارتباط را با کارتان دارند را وارد کنید تا توجه آنها را در نگاه اول جلب کنید.

نامه مکمل شغل خود را با ذکر تجربه هایی که در صنعت داشته اید و وظایف اولیه ای که داشته اید، شروع کنید. از آگهی شغل به عنوان راهنما به منظور اینکه چه وظیفه ای را بنویسید، استفاده کنید. برای مثال، اگر شغلی که برایش درخواست می دهید از ویژگیهای رهبری و انگیزه بخشی گروه ها استقبال می کند، دقیقا از همین جملات در رزومه خود استفاده کنید.

هرچه رزومه شما با لغات کلیدی آگهی استخدام مطابقت بیشتری داشته باشد، شما متقاضی مناسب تری به نظر می رسید. در وهله بعد ویژگیهای منحصر به فردی که فکر میکنید به سود شرکت است را اضافه کنید. یک مدیر سرمایه گذار یا یک  دیده‎بان تجاری از دیدن ویژگیهایی مثل “مهارتهای انطباقی قدرتمند، تواناییهای رهبری خلاقانه، قوه تشخیص آمار و ارقام و نسبت های معین تولید” تحت تاثیر قرار میگیرد.  لازم است برای مستحکم کردن پیام خود، این ویژگی های کیفی (همراه با مثال و مدرک) در بخش تجارب حرفه ای آورده شود.

در نهایت نامه مکمل خود را با آوردن مدارک و رتبه های آموزشی و هر گواهی نامه ی عضویت در دوره ای که فکر می کنید به کار مرتبط است، به پایان ببرید.

نمونه رزومه مدیریتی

Minnie Manners
987 Lakeview Road
Chicago, IL 60176
(123) 456-7890
mmanners@email.com
www.linked.com/in/minniemanners

ADMINISTRATIVE ASSISTANT

Providing frontline administrative support to optimize office productivity and efficiency.

Highly organized and detail-oriented Administrative Assistant offering proven strengths in phone and customer reception, data entry, appointment scheduling, and meeting and event coordination.

Proactive in identifying opportunities to enhance administrative processes and improve client relations. Possess a sunny disposition complemented by impeccably professional appearance. Type 80 wpm with 100% accuracy.

PROFESSIONAL EXPERIENCE

ABC MEDICAL GROUP, Chicago, Illinois
Administrative Assistant (February 2008 – Present)
Skillfully deliver administrative support to staff and patients of a 7-physician medical practice. Communicate by phone to set patient appointments, facilitate prescription delivery, and process insurance payments. Key contributions:

Demonstrated exceptional interpersonal and communication skills when dealing with ill and often-anxious clients.
Trained and mentored new hires in use of telephone system and healthcare management software.
XYZ FINANCIAL ADVISORS, Chicago, Illinois
Administrative Assistant (November 2004 – January 2007)
Greeted and facilitated appointment scheduling and payment processes for clients of boutique financial advising firm. Made travel arrangements for senior financial advisors, scheduled and took notes at meetings, and coordinated office celebrations and events. Key Contributions:

Sourced new suppliers for office equipment and supplies that reduced overhead by 26%.
Created dynamic and informative PowerPoint presentations for use by financial advisors at client meetings, conferences, and community outreach workshops.
EDUCATION & CREDENTIALS

MORAINE VALLEY COMMUNITY COLLEGE, Palos Hills, IL
AAS in General Office Administration

IT Skills: Microsoft Office Suite • Healthcare Management Software • Google Mail • Google Calendar