cv چیست و چه کاربردهایی دارد

دایره المعارف

cv چیست ؟

CV دو معنی متفاوت دارد و این دو معنی به محل مورد نظر شما بستگی دارد. نگران نباشید؛ ما تمام سعی‌مان را خواهیم کرد تا خیلی ساده این موضوع را برای شما روشن کنیم. فقط کافی‌ست با ما همراه شوید تا اطلاعات جامعی راجع به CV و فرق آن با رزومه نویسی به شما بدهیم. اگر عجله دارید میتوانید روی هرکدام از سرفصلهای زیر کلیک کنید تا مستقیم به مبحث مربوطه هدایت شوید.

مفهوم cv و تفاوت کاربردهای آن در کشورهای مختلف

CV مخفف عبارت لاتین curriculum vitae ( که به معنی مسیر یا راه زندگی است ) یک سند کامل است که مسیر شغلی شما را با جزئیات کامل توصیف می‌کند. CV برای مشاغل همان رزومه کاری است. اروپایی‌ها و نیوزیلندی‌ها آن را CV و آمریکایی‌ها آن را رزومه می‌نامند. در هر صورت، معنای CV شغلی یکسان است. نوعی مدرک 1 تا 2 صفحه‌ای است که مهارت‌ها و تجارب شما را نشان می دهد.

در ایالات متحده، CV یک سند آکادمیک 2 تا 12 صفحه‌ای است که شرح فعالیت‌های درسی و پژوهشی شما را با جزئیاتی عمیق ارائه می‌دهد. در اروپا، CV یک رزومه استاندارد 1 تا 2 صفحه‌ای است که در هر موقعیت شغلی تغییر می‌کند و متناسب با شغل هدف است. اگر بخواهم به‌طور خلاصه بگویم معنی CV در هر نقطه از جهان می‌تواند متفاوت باشد.

در آمریکا CV به چه معناست؟
در ایالات متحده CV یک گواهی جامع از تمام دوران تحصیلی و پژوهشی شماست . حجم CV در این کشور بسیار زیاد است؛ مانند رزومه‌های فدرال و CVهای تحصیلی. از آنجا که CV در ایالات متحده مختص یک موقعیت شغلی خاص نیست، همه چیزهایی را که دانشگاه‌ها و موسسات علمی تحقیقاتی ممکن است به آنها اهمیت دهند را شرح می‌دهد. در این نوع CV هر نشریه علمی چاپ شده، کنفرانس و پروژه‌ای را که انجام دادید را باید ذکر کنید.

در اروپا CV به چه معناست ؟
در اروپا CV نوعی رزومه حرفه ای شغلی است. این نوع رزومه 1 تا 2 صفحه است. نیازی نیست تمام دست‌آورهای‌تان را در این رزومه‌ها ذکر کنید. در عوض، تنها دست‌آوردها و تجارب مرتبط با موقعیت شغلی را ضمیمه کنید. با چند استثنای قابل توجه، CV در اروپا بسیار شبیه رزومه‌های آمریکایی است.

تفاوت cv و رزومه

● تفاوت مهم میان CV و رزومه انگلیسی در اندازه، هدف و ساختار آن هاست. رزومه توضیحی مختصر از مهارت ها و تجربیات در یک یا دو صفحه (برای دیدن چند مثال به صفحه نمونه رزومه مراجعه کنید) و cv شرحی دقیقتر است که معمولا بیشتر از دو صفحه میباشد.
● رزومه تنها باید شامل جزییاتی در مورد تجارب کاری و مهارت هایی باشد که به فرصت های شغلی مربوط می‌شوند، CV باید تمام جزییات مسیر شغلی شما را در بر بگیرد.
● CV ها معمولا برای اهداف علمی (دانشگاهی) و رزومه برای درخواست های کاری می‌باشد. البته در بعضی کشورها CV برای امور استخدامی مرسوم میباشد که در ادامه مقاله به این مورد نیز اشاره میکنیم. برای دیدن تفاوت های بیشتر به صفحه تفاوت cv و رزومه مراجعه کنید.

نکات نگارش CV شغلی

اگر متقاضی کار در اروپا یا نیوزیلند هستید، کلیات نحوه نگارش و ساخت cv کاری در اینجا آمده است:

۱. قالب CV مناسبی انتخاب کنید. به زودی قالب های cv استاندارد را اینجا قرار میدهیم.
۲. با اطلاعات تماس خود شروع کنید.
۳. یک خلاصه از CV مورد نظرتان بنویسید. خلاصه CV یک پاراگراف کوتاه در بالای سی وی شماست که به طور خلاصه به دستاوردهای اصلی شما اشاره می‌کند.
۴. تجارب کاری و دستاوردهای متناسب با هدف‌تان را اضافه کنید.
۵. دست‌آوردهای تحصیلی مرتبط و متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر را در آن بگنجانید.
۶. مواردی که به نظرتان می‌تواند استخدام‌کنندگان را نسبت به شما خوش‌بین کند را اضافه کنید.
۷. کار خود را به صورت PDF ذخیره کنید.

نکات نگارش CV تحصیلی

● در کل کار از حاشیه 1 اینچی استفاده کنید.
● یک فونت مناسب برای CV انتخاب کنید و آن را به هیچ وجه تغییر ندهید.
● به اندازه کافی زمان‌‌تان را صرف این کار کنید.
● CV آکادمیک خود را به صورت PDF ذخیره کنید.
● ابتدا سوابق تحصیلی، سپس مقالات و کتاب‌های منتشرشده، افتخارات، کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های پژوهشی تحصیلی و کنفرانس ها را لیست کنید.
● تجارب تدریس و پژوهش خود را اضافه کنید.

همچنین دقت داشته باشید که CV شما می‌تواند 2 صفحه باشد، 6 صفحه باشد یا 16 صفحه؛ نکته مهم توصیف و تشریح تمام دست‌آوردهای آکادمیک شماست. به زودی آموزش نحوه نگارش CV تحصیلی و آکادمیک را برای شما آماده خواهیم کرد.

نگارش نامه مکمل

یک نامه معمولا همراه با CV شما ارسال می‌شود و ثابت می‌کند شما برای موقعیت شغلی آن کمپانی و یا موقعیت تحصیلی آن دانشگاه فرد مناسبی هستید. نامه ای که همراه با cv شغلی به کارفرما ارسال میشود cover letter کاور لتر نام دارد که برای نگارش آن میتوانید به صفحه راهنمای نحوه نوشتن کاور لتر شغلی مراجعه کنید.

نامه ای که همراه با cv اکادمیک به دانشگاه مربوطه ارسال میشود SOP یا انگیزه نامه شخصی نام دارد که به زودی راهنمای نگارش آن را برای شما آماده خواهیم کرد.

پایان مقاله

نمونه رزومه های مرکز رزومه نگاری ResumePro

مشتریان ما چه می گویند ؟

ثبت سفارش خدمات رزومه نویسی