انگیزه نامه چیست ؟

SOP یا انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه یا (SOP) رکن اصلی درخواست شما برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی، برنامه های MBA و Ph.D در ایالات متحده، استرالیا، کانادا و سایر کشورهای جهان با برنامه ریزی درسی (تحصیلی) انگلیسی زبان به حساب آورده می شود. مهم ترین نکته در رابطه با انگیزه نامه (یا انگیزه شخصی) شامل بودن ِ رتبه ها، نمرات آزمون، درخواست و موارد دیگری در آن می باشد که امکان کسب اطلاعات بیشتر درباره شما به عنوان یک دانشجو و یک شخص را برای مسئولین پذیرش به وجود می آورد.

اگرچه درخواست تحصیلات تکمیلی و نامه تکمیلی (Cover Letter) اطلاعاتی در رابطه با شما به عنوان یک گزینه را برای مسئولین پذیرش فراهم می آورند، انگیزه نامه، اطلاعات در رابطه با اینکه “شما چه کسی هستید” و “می خواهید به کجا برسید” را به شکلی دقیق تر و خودمانی تر از سایر ِ موارد موجود در بسته درخواست، در اختیار مسئولین پذیرش قرار می دهد.

درج چه اطلاعاتی در انگیزه نامه ضروری است؟

پیش از ورود به برنامه یا دوره تحصیلات تکمیلی، دانشکده یا موسسه مورد نظر نیازمند آگاهی از دلیل علاقمندی شما به موسسه یا برنامه تحصیلی و نحوه کمک به شما در رسیدن به اهداف آکادمیک و کاری بزرگتر است. علاوه بر این آن ها می بایست بدانند که آیا شما از ظرفیت لازم برای رسیدن به اهداف بزرگ آکادمیک در طول دوره لیسانس ( و تحصیلات تکمیلی) و همچنین اهدافی که برای خودتان مشخص کرده اید برخوردار هستید یا خیر. سرانجام می بایست خود را به عنوان گزینه ای مناسب در رشته مورد نظر متمایز کنید و نشان دهید که چرا مسئولین پذیرش می بایست شما را به سایر گزینه ها ترجیح بدهند.

انگیزه نامه می بایست نشان دهد که توانایی و ظرفیت شما تنها محدود به نمرات آزمون و رتبه ها نیست. همچنین نامه می تواند به نمرات پایین و سال های از دست رفته تحصیلی شما هم اشاره داشته باشد. بنابراین به خاطر داشته باشید که انگیزه نامه می بایست صادقانه، رک و راست و مهم تر از همه، کامل باشد.