راهنمای مهاجرت به اتریش از طریق کار

راهنمای جامع انواع ویزا اتریش

ویزای اتریش مشابه انواع ویزاهایی است که در بسیاری از کشورهای دیگر یافت می‌شود و شامل کارمزد ویژه برای متخصصان با مهارت‌های خاص می‌گردد. از متخصصان ماهر در “مشاغل کمیاب” در اتریش قدردانی می‌شود و اتباع کشورهای ثالث با داشتن این مهارت‌ها می‌توانند امتیازات بیشتری نسبت به کارت‌های قرمز-قرمز-قرمز کسب کنند. شهروند غیر اتحادیه اروپا / EEA برای زندگی و کار در اتریش به ویزای مجوز شغلی مربوطه یا ویزای خود اشتغالی نیاز دارد. اجازه اقامت (موقت و دائم) فقط درصورتی ضروری است که شما خارج از اتحادیه اروپا و EEA محسوب شوید. اگر این کار را انجام دهید، به عنوان یک شهروند کشور ثالث، به مجوز مدت اقامت طولانی‌تر از شش ماه برای اقامت نیاز دارید.

درخواست و روادید اتریش نسبتاً ساده است بخصوص برای افرادی که رزومه کاری انگلیسی برای خود دست و پا کرده  باشند. اگر قصد دارید بیش از شش ماه به آنجا بروید، قبل از عزیمت از کشور خود، باید برای مجوز اقامت اتریش و نه مجوز ورود یا ویزا اقدام کنید. فقط شهروندان اتحادیه اروپا و همسران و فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA مجاز به درخواست مجوز اقامتی پس از ورود به اتریش هستند.

شرایط ویزای اتریش از شما درخواست می‌کند که برای دریافت مجوز اقامتی نسخه‌هایی از مدارک خاص مانند گذرنامه و شناسنامه خود را تهیه کنید. ویزا / مجوز اتریشی شما در کل تقریبا 100 یورو هزینه خواهد داشت. یکی از جنبه‌های سیستمی امتیاز مهاجرت اتریش شامل کسب امتیاز کافی برای دریافت کارت قرمز-قرمز-قرمز و سپس کارت قرمز-سفید-قرمز اختیاری هم در برمی‌گیرد. به عنوان مثال، مهارت‌های پایه زبان آلمانی شما پنج امتیاز را کسب خواهد کرد.
شما معمولاً باید حداقل شش سال در اتریش زندگی کنید تا بتوانید تابعیت دائم اتریش را درخواست کنید. در مورد شهروندی اتریش، شرایط ویزا و موارد دیگر در بخش ویزا و مجوزهای کار در اتریش باید به بخش مربوط مراجعه داشته باشید.

مجوزهای شغلی و ویزاهای مبتنی بر اشتغال :

مجوز شغلی و ویزاهای اشتغال در اتریش به چندین شکل مختلف ارائه می‌شود و در طیف وسیعی از شرایط به متخصصان ارائه می‌گردد. برخی از مجوزهای اصلی شغل در اتریش که به اتباع غیر اتحادیه اروپا احتیاج دارند عبارتند از: “مجوز شغلی محدود” (معتبر برای یک سال) ، “مجوز شغلی” استاندارد (معتبر برای دو سال) و “مجوز شغلی نامحدود” (معتبر برای پنج سال).

 

شرایط اخذ ویزا اتریش

اتباع کشورهای ثالث که قصد کار در اتریش را دارند، می‌توانند از کارت قرمز-قرمز-قرمز استفاده کنند. هزینه درخواست، از جمله فرم درخواست ویزای شغلی، نباید بیش از 150 یورو / 166 دلار (2019) هزینه داشته باشد. این کارت 24 ماه اعتبار دارد و به شما امکان می‌دهد در اتریش زندگی کنید. در این مدت، شما فقط می‌توانید برای کارفرمای مشخص شده در برنامه خود کار کنید. برای اینکه کارت قرمز-قرمز-قرمز برای شما در نظر گرفته شود، باید در یکی از دسته‌های زیر واجد شرایط باشید:

1- متخصصان دارای اعتبار
2- متخصصان ماهر در مشاغل کمیاب
3- موسس استارتاپ
4- فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و کالج‌های آموزش عالی اتریش
5- متخصصان خود اشتغال

متخصصان دارای اعتبار

اگر مهارت‌های شما از معیارهای صلاحیت اتریش 70 امتیاز برخوردار باشد، می‌توانید برای یافتن شغل در آنجا با ویزای اقامت شش ماهه به اتریش بروید. همچنین به طور خاص واجد شرایط دریافت ویزا شغلی جستجوگر هم هستید. این معیارها به مدارک و مهارت‌های ویژه، تجربه کار، مهارت‌های زبانی، سن و تحصیلات در اتریش تقسیم می‌گردد.

متخصصان ماهر در مشاغل کمیاب

برای به دست آوردن کارت قرمز-قرمز-قرمز به عنوان یک متخصص ماهر در مشاغل کمیاب، به 55 امتیاز احتیاج دارید که می‌توانید از طریق مدرک تحصیلی، تجربه کار با تکمیل مدارک خود، مهارت‌های زبان آلمانی ، مهارت‌های زبان انگلیسی و اگر در زیر 40 سال باشید، کسب کنید. سن نیز اهمیت بسیاری در این زمینه دارد. متخصصان ماهر در مشاغل کمیاب ممکن است درخواست خود را برای کارت قرمز-قرمز-قرمز پس از ورود به اتریش ثبت کنند.

موسس استارتاپ

برای درخواست کارت قرمز-قرمز-قرمز به عنوان یک کشور سوم ، باید به موارد زیر توجه کرد:

– شرکتی داشته باشید که در اتریش محصولات، خدمات، روش های پردازش یا فناوری‌های نوآورانه را توسعه و راه اندازی کند.
– در مورد شرکت خود یک طرح تجاری ارائه دهید.
– تأثیری روی کنترل بر مدیریت شرکت جدید داشته باشید.
– شواهدی را نشان دهید که حداقل 50،000 یورو (55300 دلار) بودجه برای شرکت جدید و سهم حداقل 50٪ از سهام را دارا هستید.
– همچنین باید از معیارهای واجد شرایط، که شامل مدارک تحصیلی ، سابقه کار مربوطه و مهارت‌های زبانی می‌شود، داشته باشید تا بتوانید 50 امتیاز کسب کنید. با شواهد سرمایه گذاری اضافی حداقل 50،000 یورو (55300 دلار) می‌توانید امتیاز ویژه کسب کنید. شما همچنین می‌توانید با عضویت در یک دستگاه انکوباتور تجاری یا دریافت پول از یک آژانس تأمین سرمایه اتریشی، امتیاز کسب کنید. سن کمتر از 35 سال نیز امتیاز دارد.

فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و کالج‌های آموزش عالی اتریش

اگر تحصیلات خود را گذرانده‌اید و آموزش‌های مربوطه را نیز سپری کردید، می‌توانید دوازده ماه دیگر اجازه اقامت “دانشجویان” خود را تمدید کنید تا به شما در یافتن شغل یا ایجاد شغل کمک کند. شما ممکن است این کار را تا زمانی که شرایط خاصی را برآورده کنید، مانند داشتن وسایل کافی برای امرار معاش‌، انجام باید دهید.

متخصصان خود اشتغال

اگر وظیفه خود اشتغالی شما در اتریش به ایجاد مزایای اقتصاد کلان بالاتر از سود عملیاتی اولیه شما کمک می‌کند، می‌توانید کارت قرمز-قرمز-قرمز را به عنوان یک کارگر اصلی خود اشتغال دریافت کنید. سیستم امتیاز در اینجا ربطی ندارد. برای اثبات این مزایا، یکی از موارد زیر باید صحت داشته باشد:

– حداقل 100،000 یورو (110،715) در اقتصاد اتریش سرمایه گذاری خواهید کرد
– فعالیت شما باعث ایجاد یا حفظ شغل در اتریش می‌شود
– شما دانش و فناوری‌های جدید را معرفی خواهید کرد
– فعالیت تجاری شما برای کل منطقه مهم است

انواع ویزا اتریش

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا جایگزین کارت قرمز-قرمز-قرمز شده است. 120 یورو (133 دلار) برای استفاده ، 20 یورو (22 دلار) در زمان اعطای آن ، و 20 یورو (22 دلار) برای شخصی سازی درخواست می‌شود. این شامل اثر انگشتتان ، اسکن عکس‌های شما و امضا می‌شود. البته این به شما موارد زیرا را اجازه خواهد داد.

حقوق برابر برای شهروندان اتریشی
آزادی در اتحادیه اروپا
حقوق اجتماعی ، به عنوان مثال مزایای بیکاری
شرایط بهتر برای اتحاد خانواده
حقوق اقامت دائم

ویزا تجاری

اگر قصد دارید برای انجام فعالیت‌های تجاری کمتر از شش ماه به اتریش سفر کنید، می‌توانید برای اهداف تجاری اقدام به گرفتن ویزا نمایید. درصورتی که کشور شما با اتریش توافق داشته باشد، مانند ایالات متحده، و شما فقط می‌خواهید تا حداکثر 90 روز به آنجا سفر کنید، برای این کار به ویزا نیازی نخواهید داشت.
در غیر این صورت، اگر کشور شما با اتریش توافق خاصی ندارد، می‌توانید برای مدت 90 روز (به نام ویزا نوع C) یا بین 91 تا 180 روز (به ویزای نوع D) درخواست ویزا دهید. این ویزا در اتریش قابل تمدید نیست.
اگر اهل یکی از کشورهای موردنظر باشید، برای ورود به اتریش یا منطقه شینگن نیازی به ویزا ندارید.

ویزا خانوادگی

اعضای خانواده که واجد شرایط عنوان”خانواده” هستند عبارتند از:
• همسران
• شرکای ثبت شده
• کودکان کم سن و سال مجرد

کارت قرمز-قرمز-قرمز پلاس
کارت قرمز-قرمز قرمز اتریش به متخصصان واجد شرایط کشورهای سوم کمک می‌کند تا خانواده‌های خود را به اتریش بیاورند تا با آنها زندگی کنند. متخصصان واجد شرایط در اتریش که دارای کارت قرمز-قرمز-قرمز یا کارت آبی اتحادیه اروپا هستند، می‌توانند اعضای خانواده خود را با “کارت قرمز-قرمز-قرمز پلاس” برسانند. همسران و فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA ممکن است تحت برنامه لغو ویزا وارد اتریش شوند. آنها می‌توانند پس از ورود به اتریش، درخواست خود را برای کارت قرمز-قرمز-قرمز پلاس ثبت کنند.

ویزاهای خود اشتغالی

اگر می‌خواهید ویزای خود اشتغالی برای شروع کار خود در اتریش دریافت کنید، اگر بتوانید شرایط لازم را برای “کارگر اصلی خود اشتغالی” یا “بنیانگذار تازه کار” داشته باشید وظیفه شما ساده‌تر می‌شود. اگر در یکی از این دسته‌ها صلاحیت ندارید، بهترین گزینه ممکن است پیدا کردن شغل در اتریش و ایجاد فرصت شغلی در اوقات فراغت باشد. درنهایت، آسان‌ترین راه برای شروع کار به عنوان یک فرد خود اشتغال در اتریش، گرفتن یکی از ویزاهای مختلف کارت قرمز-سفید-قرمز است.
علاوه بر این، اگر می‌توانید به عنوان یک “کارگر بسیار واجد شرایط” انتخاب شوید، می‌توانید ویزای شغلی دریافت کنید که به شما امکان می‌دهد شش ماه قبل از پیدا کردن شغل در اتریش زندگی کنیدو این شش ماه می‌تواند برای شما امتیاز محسوب شود. به عنوان یک مؤسس شروع کننده یا یک کارگر اصلی خود اشتغال.

ویزاهای خود اشتغالی اتریش: موارد مورد نیاز ، فرم درخواست ، فرآیند و هزینه ها

برای دریافت مجوز کار برای اشتغال در اتریش، هزینه آن حداکثر 150 یورو / 166 دلار خواهد بود. در صورتی که در گروه‌های خاص خود اشتغالی قرار دارید، می‌توانید از کارت قرمز-قرمز-قرمز استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد 24 ماه در اتریش زندگی و کار کنید مانند موسسین استارتاپ و متخصصان خود اشتغالی

در مقابل می‌توانید به عنوان یک متخصص بسیار ماهر، که به شما امکان می‌دهد در هنگام شروع کار خود به مدت شش ماه در اتریش زندگی کنید، اقدام کنید. در زیر مراحل، اسناد و مدارک لازم و فرم‌های درخواست برای متخصصان خود اشتغالی، بنیانگذاران استارتاپ و متخصصان بسیار حرفه‌ای وجود دارد.

متخصصان  خود اشتغال

برای اخذ ویزای شخصی متخصص ، باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 – سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)
– شناسنامه یا سند معادل آن که توسط دولت اتریش به تصویب رسیده باشد
– عکس (45×35 میلی متر) در شش ماه گذشته گرفته شده است
– اثبات اینکه در اتریش اقامت دارید، به عنوان مثال قراردادهای اجاره نامه ، توافق اولیه درباره حقوق اجاره نامه یا شواهد مالکیت
– اثبات اینکه بیمه درمانی دارید که شما را در اتریش در برابر همه خطرات پوشش می دهد
– شواهدی از وسایل حمایت از خود ، به عنوان مثال پرداخت های پرداختی ، گواهینامه های پرداخت ، قراردادهای کاری، گواهی های مزایای بیمه، بازنشستگی یا سایر مزایای
– بازنشستگی یا بیمه ، سرمایه گذاری یا دارایی های مهم دیگر

به خاطر داشته باشید که این یک لیست جامع نیست. مقامات اتریشی حق دارند كه مستندات اضافی را بصورت موردی درخواست كنند. اگر سوء پیشینه جنایی  را از شما خواسته‌اند، تعجب نکنید و اعتراض نکنید. در حقیقت، ارائه این اسناد یا معادل آن با بیان خوب بودن شما، می‌تواند روند را راحت کند. اگر فکر می‌کنید فعالیت تجاری شما مزایای اقتصاد کلان را فراتر از سود عملیاتی شرکت خواهد کرد، شما نیز باید آماری ارسال کنید.

– اسنادی که نشانگر تحلیلی از بازار و رقابت، محل قرارگیری آن و یک برنامه کاری دقیق است.
– اثبات انتقال سرمایه به اتریش و قصد ایجاد شغل جدید یا محافظت از مشاغل موجود در اتریش.
– اثبات اینکه صلاحیت لازم برای فعالیت‌های تجاری پیشنهادی را دارید
– در بعضی موارد، توافق نامه‌های شرکت یا مجوزهای صنایع دستی

لطفاً توجه داشته باشید که لازم است اصل و کپی همه اسناد و گواهینامه‌ها را ارسال کنید. این‌ها باید به آلمانی یا انگلیسی باشد. فرم درخواست را می‌توانید از اینجا بیابید.

بنیانگذار استارتاپ

برای واجد شرایط بودن به عنوان بنیانگذار استارتاپ، باید موارد زیر را ارسال کنید:

 1. گذرنامه
 2. شناسنامه (یا سند معادل تأیید شده توسط دولت اتریش)
 3. عکس (45×35 میلی متر) در شش ماه گذشته گرفته شده است
 4. اثبات اسکان در اتریش
 5. اثبات اینکه بیمه درمانی دارید که شما را در اتریش در برابر همه خطرات پوشش می دهد
 6. مدرک وسیله ای برای حمایت از خود
 7. اثبات آموزش یا آموزش فنی حرفه ای ، یعنی گواهی یا دیپلم مربوطه
 8. گزارش توصیفی یا آموزشی و گواهی کار برای اثبات دانش یا مهارت های فوق العاده
 9. سند نشان دادن اتمام برنامه آموزش عالی با حداقل مدت زمان سه سال در یک موسسه آموزش عالی
 10. سندی که وضعیت دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی را اثبات کند
 11. اثبات برنامه دیپلم تکمیل شده یا برنامه لیسانس ، کارشناسی ارشد و دکتر یا تحصیلات حرفه ای یا آموزش در اتریش
 12. اثبات تجربه کار ، به عنوان مثال گواهی نامه یا گواهی کار
 13. شواهدی از مهارت های زبانی به آلمانی یا انگلیسی
 14. اثبات سرمایه گذاری
 15. قرارداد برای نشان دادن پذیرش در یک دستگاه انکوباتور تجاری و یا بودجه توسط یک آژانس تأمین سرمایه گذاری در اتریش
 16. برنامه و اسناد تجاری برای اثبات شخصیت ابتکاری ایده کسب و کار شما
 17. اثبات تأثیر کنترل خود بر مدیریت شرکت جدید
 18. اثبات کنید که واجد شرایط لازم برای فعالیتهای تجاری پیشنهادی هستید
 19. در بعضی موارد، مجوزهای صنایع دستی

باز هم، اگر از شما مدارک دیگری را که در اینجا ذکر نشده‌اند، خواسته می‌شود، تعجب نکنید. دولت اتریش نیازها را از هر متقاضی جداگانه تعیین می‌کند.

متخصصان حرفه‌ای

با داشتن ویزا به شما اجازه داده می‌شود که شش ماه در اتریش زندگی کنید و حتی برای ویزای شغلی متقاضی شوید. این زمان به شما امکان می‌دهد تا شغل خود را راه‌اندازی کنید یا حتی فرصت‌های شغلی در اتریش را در نظر بگیرید. برای اینکه به عنوان یک کارگر حرفه‌ای شناخته شوید، بسیاری از همان مدارکی را که برای برخی از ویزاهای فوق الزامی است، ارسال خواهید کرد.

 1. گذرنامه
 2. شناسنامه یا سند معادل آن که توسط دولت اتریش به تصویب رسیده باشد
 3. عکس (45×35 میلی متر) در شش ماه گذشته گرفته شده است
 4. اثبات اسکان در اتریش
 5. اثبات اینکه بیمه درمانی دارید که شما را در اتریش در برابر همه خطرات پوشش می دهد
 6. شواهدی مبنی بر اینکه می توانید از لحاظ مالی از خود پشتیبانی کنید
 7. رزومه انگلیسی بین المللی

همچنین، برای ارزیابی مهارت‌های خود با توجه به سیستم امتیازات صلاحیتی، باید در رابطه با موارد زیر مواردی را اثبات کنید:

 1. دانشگاه / فارغ التحصیل آموزش عالی
 2. حقوق ناخالص سالانه در موقعیت مدیریت ارشد
 3. فعالیت های تحقیق و نوآوری
 4. جوایز و جوایز شخصی
 5. گواهی نامه ها و گواهینامه های کار
 6. توانایی های زبانی
 7. تحصیلات در اتریش

کدام یک از فارغ التحصیلان برای کارت قرمز-قرمز-قرمز امتیاز کسب می‌کنند؟

برای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارگر حرفه‌ای، باید نشان دهید که پیشینه تحصیلی خوبی دارید. معمولاً باید از معیارهای صلاحیت به 70 امتیاز برسید، با این وجود اگر جز متخصصان حرفه‌های زیر باشید، فقط 65 امتیاز لازم دارید:

 1. فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق
 2. مهندسان مکانیک فارغ التحصیل
 3. مهندسان فارغ التحصیل برای پردازش داده ها
 4. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مخابرات ضعیف و فعلی
 5. مهندسین فارغ التحصیل (حرفه های ویژه)
 6. فارغ التحصیلان رشته مدیریت تجارت
 7. معتمدان اقتصادی
 8. پزشکان

متخصصان خود اشتغال

اگر وظیفه خود اشتغالی شما در اتریش به ایجاد مزایای اقتصاد کلان بالاتر از سود عملیاتی اولیه شما کمک می‌کند، می‌توانید کارت قرمز-قرمز-قرمز را به عنوان یک کارگر اصلی خود اشتغال دریافت کنید. سیستم امتیاز در اینجا ربطی ندارد. برای اثبات این مزایا، یکی از موارد زیر باید صحت داشته باشد:

– حداقل 100،000 یورو (110،715) در اقتصاد اتریش سرمایه گذاری خواهید کرد
– فعالیت شما باعث ایجاد یا حفظ شغل در اتریش می‌شود
– شما دانش و فناوری‌های جدید را معرفی خواهید کرد
– فعالیت تجاری شما برای کل منطقه مهم است

اقامت موقت و دائم در اتریش

در این بخش شما می‌توانید با نحوه اقامت دائم اتریش آشنا شوید. با این حال، این را باید بخاطر بسپارید که تصمیم در مورد اینکه آیا تابعیت در کشور آلپ به شما اجازه داده می‌شود یا خیر، در نهایت به اختیار دولت فدرال است.

نحوه اخذ اقامت دائم در اتریش

برای به دست آوردن تابعیت از طریق تابعیت در اتریش، به طور کلی لازم است که شما ده سال در این کشور زندگی کنید. اما ، پنج سال با مجوز اقامت میتواند کافی باشد. در شرایط زیر، شما ممکن است قبل از ده سال تابعیت را بدست آورید:

 1. شما یک پناهنده شناخته شده هستید و حداقل شش سال در اتریش زندگی کرده اید.
 2. شما شهروند یک کشور EEA دیگری هستید و شش سال در اتریش زندگی کرده اید.
 3. شما در اتریش به دنیا آمده اید.
 4. شما شهروند پیشین اتریش هستید.
 5. شما مهارت‌های زبان آلمانی را در سطح B2 یا بالاتر دارید و می‌توانید اثبات ادغام شخصی قابل توجهی پس از شش سال زندگی در اتریش نشان دهید.

شرایط ویزای اقامت دائم اتریش

برای اخذ تابعیت در اتریش، ثابت خواهید کرد که شرایط زیر را رعایت می‌کنید:

 1. یکپارچگی (به عنوان مثال عدم انجام اقدامات مجرمانه یا جرائم اداری با درجه خاصی از غیرقانونی بودن)
 2. درآمد کافی تأمین شده، یعنی اثبات درآمد منظم تا بتوانید از خود حمایت کنید. حمایت در جهت مراقبت از کودک و مزایای خانواده درآمد محسوب می‌شود. اگر به دلیل ناتوانی یا بیماری و غیره قادر به فعالیت نباشید، این اثبات لازم نیست.
 3. آگاهی از سیستم دموکراتیک آلمان و تاریخ اتریش و استان‌های آن
 4. اثبات مهارت‌های زبان آلمانی شما
 5. نگرش مثبت در مورد اتریش
 6. تضمین می‌كنید كه هیچ گونه خطری برای صلح، نظم و امنیت مردم ایجاد نمی‌كنید
 7. رابطه تنگاتنگی با گروه‌های افراطی یا تروریستی برقرار نیست
 8. دریافت تابعیت بر روابط بین المللی یا منافع ملی اتریش تأثیر نمی‌گذارد

برنامه اقامت دائم اتریش (تابعیت): نحوه درخواست

شما باید با عنوان Verleihung bzw. Erstreckung der Verleihung der österreichischen Staatsbügerschaft یک فرم را پر کرده و به نزدیک‌ترین دفتر خدمات دولتی ارائه دهید. همچنین باید مدارک را در نسخه اصلی ارائه دهید و همچنین باید مدارک به زبان اتریشی که همان آلمانی بوده توسط یک مترجم ترجمه شود.

هزینه‌های اقامت دائم اتریش

قبول تابعیت

 1. افراد مجرد: 900 یورو (1،005 دلار) هزینه فدرال ، به علاوه 150 یورو (170 دلار) هزینه اداری دولت
 2. زوجین متاهل: 1600 یورو (1،790 USD) هزینه فدرال به همراه 226 یورو (252 دلار) هزینه اداری دولت

ادعای حقوقی (به عنوان مثال شش سال اقامت قانونی و بدون وقفه و اثبات ادغام شخصی پایدار):

 1. افراد مجرد: 700 یورو (780 دلار) هزینه فدرال به علاوه 76 یورو (85 دلار) هزینه اداری دولت
 2. زوجین متاهل: 1400 یورو (1،560 دلار) هزینه فدرال به علاوه 152 یورو (170 دلار) هزینه اداری دولت

تمدید شهروندی به کودکان:

این هزینه 200 یورو (223 دلار) در هزینه های فدرال و 76 یورو (85 دلار) در هزینه‌های اداری دولت برای هر کودک است.

مزایای اقامت دائم اتریش

پس از کسب تابعیت اتریشی، می‌توانید از مزایای قابل توجهی بهره‌مند شوید، از جمله باید به موارد زیر پرداخت:

 1. آزادی زندگی و کار در اتریش تا زمانی که شما می‌خواهید و در هر کشور دیگر اتحادیه اروپا
 2. شهروندی کامل برای شما و اعضای خانواده برای زندگی، که می‌تواند به نسل‌های آینده منتقل شود.
 3. بدون نیاز به ویزا و یا ویزا برای سفر به 185 کشور جهان از جمله امریکا

فرآیند نامزدی ویزا اتریش

شرکای متاهل ، شرکای مدنی و فرزندان خردسال شهروندان اتریشی می‌توانند به عنوان یک عضو خانواده، معروف به “Aufenthaltstitel Familienangehöriger” درخواست مجوز اقامت دهند. با این مجوز ، شما همچنین می‌توانید در اتریش کار کنید.

الزمات:

 1. همسران یا شرکای مدنی شهروندان باید حداقل 21 سال سن داشته باشند.
 2. کودکانی که متقاضی هستند باید زیر 18 سال سن داشته باشند و مجرد باشند.
 3. متقاضیان بار اول باید از A1-level آلمان برخوردار باشند.

استثنائات:

 1. کودکان تا 14 سال
 2. افرادی که به طور منطقی نمی‌توانند انتظار داشته باشند چنین شواهدی را به دلیل وضعیت جسمی یا روانی ارائه دهند

ویزا خانوادگی

اگر همسر یک شهروند اتریشی هستید و متقاضی دریافت یک ویزا می‌باشید، باید مدارک اضافی زیر را تهیه کنید:

 1. اثبات تابعیت اتریش
 2. گواهی ازدواج اتریش
 3. کتاب خاطرات خانواده اتریشی

مجوزهای اقامت موقت

برای ارسال یک برنامه موفق برای مجوز اقامت موقت یا “مجوز اقامت” ، شما باید هدف خاصی برای آمدن به اتریش داشته باشید. اهداف خاص پذیرفته شده عبارتند از:

 1. فناوری اطلاعات و ارتباطات (انتقال دهنده درون شرکتی)
 2. ICT موبایل
 3. کارمند منتخب
 4. افراد شاغل
 5. محقق-تحرک
 6. موارد خاص اشتغال سودمند وابسته
 7. دانش آموزان
 8. دانشجویان
 9. کارمند خدمات اجتماعی
 10. داوطلبان
 11. اتحاد خانواده

شرایط و هزینه های مجوز اقامت موقت

برای درخواست موفقیت آمیز جهت مجوز اقامت موقت در اتریش، متقاضی باید درآمد خود را داشته باشد که هزینه زندگی را تأمین کند بدون نیاز به کمک بهزیستی یا مقامات محلی. درآمد آنها باید برابر با نرخ‌های استاندارد قانون بیمه عمومی اجتماعی (ASVG) باشد، همانطور که در زیر مشاهده می‌شود:

 1. برای مجرد: 933 یورو
 2. برای زوج ها: 1399 یورو
 3. برای هر کودک 144 یورو (159 دلار)

متقاضی همچنین باید بیمه درمانی داشته باشد که در اتریش پوشش داشتی باشد و مطابق با استانداردهای محلی اسکان کافی می‎دهد.

مجوز اقامت موقت: نحوه اعمال

برای درخواست اقامت موقت خود، لطفاً تمام مدارک مربوط را به آلمانی ترجمه کنید. اگر خردسال هستید یا در حال کمک به یک خردسال هستید، درخواست آنها باید توسط والدین یا سرپرستان قانونی آنها امضا شود.

برای درخواست، باید فرم درخواست خود را به سفارت اتریش بدهید. لطفا توجه داشته باشید که زمان پردازش متفاوت خواهد بود زیرا درخواست شما برای بررسی به اتریش ارسال می‌شود.

اسناد زیر باید در برنامه گنجانده شود:

 1. گذرنامه
 2. شناسنامه
 3. یک عکس گذرنامه اخیر (35 x 45 mm تا 40 x 50 mm)
 4. در صورت لزوم ، گواهی ازدواج ، گواهی طلاق ، گواهی فوت ، گواهی ارائه مدارک مربوط به فرد دیگر
 5. اثبات اسکان در اتریش
 6. اثبات بیمه درمانی (یا بیمه مسافرتی یا تصادف)
 7. اثبات وسایل مالی (به عنوان مثال صورتهای بانکی دو ماه گذشته)

اسناد زیر نیز باید برای افراد واجد شرایط برای گروه‌های خاص ارسال شود:

 1. کارمند: اجازه کار ، اظهارنامه حقوق یا درآمد ، نامه کارفرما.
 2. خود اشتغالی: آخرین اظهارنامه مالیات بر درآمد ، نامه قرارداد ، برنامه تجاری، رزومه حرفه ای
 3. دانشجویان: نامه اصلی پذیرش در مدرسه یا دانشگاه اتریش ، تأیید کتبی مبنی بر اینکه شهریه پرداخت شده و محل اقامت درخواست شده است.
 4. طلا و جفت: قرارداد طلا و نامه صدور گواهینامه (صادر شده توسط خدمات استخدامی اتریش AMS)
 5. اعضای خانواده: نامه تضمین (Haftungserklärung)